Wiertarki hydrauliczne znajdują zastosowanie w miejscach, w których niezbędna jest bardzo duża moc umożliwiająca wykonywanie otworów w twardych materiałach. Takie narzędzia są bowiem znacznie wydajniejsze i trwalsze niż modele elektryczne. Z czego to wynika? Czym jeszcze różnią się oba rodzaje sprzętu?
Wiertarka hydrauliczna a elektryczna – różnice
Wiertarka hydrauliczna ma liczne przewagi nad sprzętem elektrycznym. Wśród nich warto wyróżnić:
- większą moc – system bazujący na cieczy pod ciśnieniem generuje więcej energii niż silnik na prąd;
- lepszą kontrolę prędkości – modele hydrauliczne zwykle pozwalają na dokładniejsze dostosowywanie momentu obrotowego do wykonywanych zadań;
- mniejsze ryzyko przeciążenia – wiertarka hydrauliczna rzadziej rozgrzewa się do niebezpiecznych temperatur;
- możliwość pracy w ekstremalnych warunkach – sprzęt zasilany energią cieczy pod ciśnieniem sprawdza się w bardzo wymagających branżach. Jeśli jest dodatkowo zgodny z normą ATEX, można go wykorzystać też w strefach zagrożonych wybuchem.
Narzędzia hydrauliczne są doskonałym wyborem w sytuacji, gdy zależy Ci na bardzo dużej mocy i możliwości korzystania z urządzenia przez wiele godzin bez przerwy. Z tego powodu powszechnie używa się ich w zakładach przemysłowych, warsztatach samochodowych czy nawet w kopalniach.
Dlaczego wiertarka hydrauliczna jest lepsza niż elektryczna?
Wiertarka hydrauliczna nie bez powodu jest uznawana za lepszą od elektrycznej. Zapewnia ona większą moc i wydajność przy mniejszych rozmiarach. Pozwala też na pracę z twardszymi materiałami, takimi jak metal czy kamień.
Warto również pamiętać, że hydrauliczne systemy charakteryzują się większą niezawodnością, odpornością na trudne warunki atmosferyczne, pył, wilgoć i wysokie temperatury, a także lepszą kontrolą nad momentem obrotowym. Nasz sprzęt ma też certyfikat ATEX, dlatego można go zastosować w strefach zagrożonych wybuchem.